| Specification | Details |
|---|---|
| Model | VIGON 120 |
| Motor | 230V |
| Horse Power | 1.5 HP |
| No of Revolutions | 2850 RPM |
| Inlet Power | 120 L/min (26.4 gal./min.) |
| Effective Outlet | 85 L/min (18.7 gal./min.) |
| Sound Level | 80 db(A) |
| Max. Pressure | 8 bar (114 psi) |
| Tank | 12 L (2.64 gal.) |
| Weight | 18 kg (39.68 lb.) |
Be the first to review “Kaymo Compressors – VIGON 120 2850 RPM 18kg” Cancel reply
AVAILABILITY: In stock
Quick View
Kaymo Pneumatic Stapler Long Nose PRO-PS8016LNV2 0.65 mm x 0.95 mm
Quick View
AVAILABILITY: In stock
Quick View
Kaymo Pneumatic Staplers Combi ECO-PS9040COMBI 1 mm x1.25 mm
Quick View
AVAILABILITY: In stock
Quick View
Kaymo Pneumatic Stapler Folding Attachment XPRO-PS8016FA 0.65 mm x 0.95 mm
Quick View
AVAILABILITY: In stock
Quick View
Kaymo Pneumatic Staplers PRO-PS8016V2 0.65 mm x 0.95 mm
Quick View















Reviews
There are no reviews yet.