| Specification | Details |
|---|---|
| Model | VIGON 240 |
| Motor | 1500V |
| Horse Power | 1.5 HP |
| No of Revolutions | 2850 RPM |
| Inlet Power | 240 L/min (52.81 gal./min.) |
| Effective Outlet | 160 L/min (35.2 gal./min.) |
| Sound Level | 79 db(A) |
| Max. Pressure | 8 bar (114 psi) |
| Tank | 24 L (5.28 gal.) |
| Weight | 26 kg (57.34 lb.) |
Be the first to review “Kaymo Compressors – VIGON 240 26kg” Cancel reply
AVAILABILITY: In stock
Quick View
Kaymo Pneumatic Brad Nailer ECO-PB18G50 1.00 mm x 1.25 mm
Quick View
AVAILABILITY: In stock
Quick View
Kaymo Pneumatic Stapler Long Nose XPRO-PS8016LN 0.65 m x 0.95 mm
Quick View
AVAILABILITY: In stock
Quick View
Kaymo Pneumatic Staplers PRO-PS16WC38 1.40 mm x 1.60 mm
Quick View
AVAILABILITY: In stock
Quick View
Kaymo Pneumatic Staplers PRO-PS8016V2 0.65 mm x 0.95 mm
Quick View














Reviews
There are no reviews yet.