| Voltage | 220V |
|---|---|
| Current | 0.64A |
| Wattage | 90W |
| Frequency | 50Hz |
| Capacitor | 6µF/500VAC |
| Rated Speed | 1400RPM |
| Starting Torque | 0.530kgcm |
| Rated Torque (Motor) | 0.610kgcm |
| Gearbox Frame Size | 90mm |
| Gear Ratio Available | 75:1 |
| Speed Available | 38RPM |
| Rated Torque (Output) | 109kg/cm |
Be the first to review “Sumit Engineering Works Ac Geared Motor 90W – 38 Rpm” Cancel reply
AVAILABILITY: In stock
Quick View
Sumit Engineering Works Ac In Line Geared Motor 6W – 50 RPM
Quick View
AVAILABILITY: In stock
Quick View
Sumit Engineering Works Ac In Line Geared Motor 6W – 8 RPM
Quick View















Reviews
There are no reviews yet.